MaviFM yayınını dinleyen; 188, kullanıcı bulunmaktadır. Sende hemen yayını aç bize katıl.

KaLpSizZz Mart 13 2021 HIV Nedir Ve Hangi Yollarla Bulaşır

, Kaliteli olarak sohbet etmek ister misin ? sizlere sağlık bilgisi vermek istiyorum, HIV Nedir Ve Hangi Yollarla Bulaşır bunu anlatmak isterim.

Günümüzde dünyada yaklaşık 7 milyar insan var ve birçoğu HIV olduğundan habersiz yaşamını sürdürmeye devam ediyor. Bu virüsün hızlı bir şekilde gelişmesini engelleyen ve kontrol altında tutan tedaviler mevcut olsa dahi kesin bir tedavisi bulunmuş değil ve HIV olduğunu bilmeyen insanlar arasında hızla yayılıyor.
Yapılan araştırmalara göre, 1 milyon HIV’li kişilerden 8’de 1’i virüsün bulaştığından habersiz olduğu için herhangi bir tedaviye başvurmuyor. Buda açıkça ölüm riski altında oldukları anlamına geliyor. Peki HIV nedir?

HIV NEDİR?
HIV, vücudumuzda hastalıklara karşı koyan T ve CD4 hücrelerini yok edip bağışıklık sistemini
çökerten bir virüstür ve yayılabilmek için hücreleri kullanarak çoğalmaktadır. Virüs daha ileri
bir seviyeye ulaştığında ise AIDS’e dönüşür ve AIDS HIV virüsünün son aşamasıdır. Artık bu aşamaya gelindiğinde ise ölüm riski kaşınılmaz olmaktadır.
HIV virüsünün belirtileri erken bir dönemde fark edilemese bile, birçok kişi enfeksiyonun
2 ila 4 haftasında grip benzeri belirtiler yaşamaktadır. Bu aşamada enfeksiyon belirtilerini gösterebilir ya da belirtileri çok hafiftir. Bu belirtiler ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı,
eklemlerde ve kaslarda ağrı, yanma şeklinde gerçekleşir. Bu durum akut retrorival sendrom (ARS) ya da ilk HIV enfeksiyonu olarak adlandırılır.

İlerleyen zamanlarda enfeksiyonun bir diğer aşamasında HIV AIDS’e doğru gelişir. Bu evrede aşırı kilo kaybı, yorgunluk, zatüre ve ishal, hafıza kaybı, ağız içi, anüs ve genital bölgelerde oluşan yara, depresyon ve deride lekeler şeklinde kendini belli eder. Anti-retrorival tedavi bu aşamayı yavaşlatabilir.

HIV AIDS’e doğru gelişirken belirtileri göstermediği taktirde insanlar çok üzün bir süre boyunca yaşayabilmektedir. Bu sebeple HIV testi yaptırmanın önemi, virüsle mücadele açısından çok önemlidir.
HIV HANGİ YOLLARLA BULAŞABİLİR?

İnsanlar HIV virüsünden habersiz yaşamlarına devam etmektedir. Peki HIV hangi yollarla bulaşabilir?HIV pozitif olan bir birey virüsü başka bireye bedensel sıvı akışı ile yani rektal ve vajinal sıvı, kan, sperm ve meme sütü gibi yollarla bulaştırabilmektedir. Virüsün bir başka bireye ulaşması için, bu sıvıların mukoza zarına ulaşması gerekir. Bu zarlar üreme organlarındaki rektumda bulunur.
HIV virüsü genellikle HIV pozitif bir bireyin korunmasız bir şekilde cinsel ilişki yaşaması sonucu bulaşmaktadır. Bir diğer yandan HIV taşıyıcı bir annenin hamilelik döneminde bebeğe geçebilir ya da süt ile beslenmesi sırasında HIV bulaşabilir.
Eğer HIV pozitif olduğunuzla ilgili şüpheleriniz varsa hiç vakit kaybetmeden ilgili yerlerde test yaptırmalısınız. Bu hareketiniz virüsle mücadele açısından büyük bir önem taşıyacaktır.

Şu Konular ilginizi çeke bilir :

[wpb-random-posts]

HIV Nedir Ve Hangi Yollarla Bulaşır

HIV Nedir Ve Hangi Yollarla Bulaşır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dost Sitelerimiz : Turk Sohbet Mynet Sohbet Ankara Sohbet MaviForum SohbetSesi DMCA.com Protection Status
Radyo'nu aç, Müzigin Keyfine bak.
Araç çubuğuna atla